effect_ikon_logo Midsommarstång Kräfta Surströmming Löpsedeln Halloween Alla Helgons dag (stearinljus) Juldekoration Alla hjärtans dag Löpsedel mobil Påsk Mina sidor Matrikel Premium Videomöte
effect logo wide

Dagens datum:

•••••

Brynäs IF satsar på arenaupplevelsen – ny LED- och mediakub inför säsongspremiären.

Brynäs IF satsar på arenaupplevelsen – ny LED- och mediakub inför säsongspremiären.

Brynäs IF satsar på arenaupplevelsen – ny LED- och mediakub inför säsongspremiären

Publicerad: 6/6

Brynäs IF har glädjen att meddela att en omfattande satsning kommer att förändra arenan till en modern mötesplats för sport och underhållning till hösten. En ny investering som omfattar ny LED- och mediakub installeras avsedd att förstärka arenans atmosfär och förbättra upplevelsen för våra fans. Föreningen investerar till säsongen 24-25 i landets största mediakub och nytt loge- och ledband mellan etagen i arenarummet. Ett nytt partnerskap med LEDventure AB tecknas och man blir därmed en ny led- och upplevelsepartner.

- Det är en efterlängtad satsning, jag tror alla som sett och besökt Monitor ERP Arena har känt att vi inte är en anläggning i nivå med vår ambition. Den här satsningen är omfattande och kommer verkligen möjliggöra något extraordinärt. Dels genom att vi kan förbättra arenaupplevelsen, det kommer bli mäktigare och ge ett förbättrat intryck att se ishockey i arenan för besökaren, dels för att vi kan exponera och ge våra partners än en ännu bättre varumärkesplacering än vad vi tidigare kunnat gjort. Från start har LEDventure varit väldigt tillmötesgående och villiga att investera i en förbättrad upplevelse. Det här är ett kraftfullt avtal som förstärker vår vision att leda utvecklingen av svensk ishockey, säger Jakob Westerlund, kommersiell chef i Brynäs IF.  

Denna ambitiösa investering är en del av föreningens strategi för att inte bara vara en plats för ishockey utan också att vara regionens främsta mötesplats. Arenan blir mer attraktiv för event vilket förstärker föreningens möjligheter att skapa en dynamisk visuell upplevelse för publiken. Genom att nu förbättra arenans infrastruktur och tekniska kapacitet kommer vi kunna erbjuda en komplett upplevelse för alla besökare. Satsningen har också en grund i att stärka förutsättningarna för fler externa event, även utanför ishockeyn.  

I samband med denna satsning har Brynäs IF också etablerat ett partnerskap med LEDventure AB, en innovativ leverantör av LED-system och digitala marknadsföringstjänster. Därmed kommer Brynäs IF att dra nytta av LEDventure expertis och tekniska innovation för att skapa en unik och engagerande upplevelse för fansen. LEDventure blir officiell led- och upplevelsepartner.  

Oskar Westergren, Partner Manager på LEDventure AB, kommenterar detta samarbete och betonar dess betydelse för att förbättra arenan och stärka föreningens varumärkeskopplingar samtidigt som man skapar en referensarena.  

 - Gävle kommer inför nästa säsong ha ett av det mest moderna och fräckaste arenarummet i Europa. Denna satsning ihop med Brynäs IF kommer därför vara en tung referens både för svenska och utländska kunder för oss, säger Westergren. 

Denna investering markerar en betydande signal för Brynäs IF och banar väg för en spännande och innovativ framtid för arenan. Genom partnerskapet med LEDventure AB är föreningen redo att ta arenans möjligheter framåt och skapa fler intäktsströmmar för föreningen. 

- Vi känner oss oerhört stolta och ödmjuka inför detta samarbete ihop med Brynäs IF. Det skall bli riktigt kul att tillsammans med Brynäs IF ge publiken ett högklassigt arrangemang där vi levererar en av världens största mediekuber om 194m2 samt nya LED-ytor i form av bland annat ett logeband som blir en 360-lösning runt hela logeplanet, säger Westergren. 

Investeringen med dess installation kommer pågå under hela sommaren, det gör att försäsongen kan behöva tacklas med vissa utmaningar, men med god marginal till seriepremiären kommer installationerna vara på sin plats.  

Om LEDventure AB:

LEDventure AB är en innovativ leverantör av LED-system, sportsystem och systemlösningar och tjänster för digital marknadsföring i publika miljöer. Sedan starten 2006 har vi lärt oss vikten av rätt kreativ LED-lösning för att stärka upplevelsen och konverteringsgraden för våra uppdragsgivare, vilket är en av många anledningar till att vi har blivit en av de mest framgångsrika LED-leverantörerna i Skandinavien.

Kommentarer

Skriv en ny kommentar

Svar till ×

Inga kommentarer än...
Bli först att kommentera detta innehåll!

Skriv en ny kommentar

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga