Dagens datum:

•••••

Brynäs IF utvecklar Monitor ERP Arena med nya partnern Kontrollbolaget.

Brynäs IF utvecklar Monitor ERP Arena med nya partnern Kontrollbolaget.

Brynäs IF utvecklar Monitor ERP Arena med ny partner

Publicerad: 30/8, 2023

Brynäs IF meddelar att de har skrivit ett nytt spännande samarbetsavtal med en aktör som har sin expertis inom arkitektur och fastighetsutveckling. Monitor ERP Arena är idag en av regionens absolut mest besökta mötesplatser och är samtidigt i behov av utveckling. Genom partnerskapet med Kontrollbolaget ska en ny affärsstrategi för föreningens- arena- och fastighetstillgångar etableras.

Sedan arenan renoverades 2006 har endast mindre ombyggnationer och underhåll genomförts för att hålla arenan i gott skick och nu etableras en ny långsiktig satsning för framtiden. Målsättningen är att upplevelsen hos besökarna. Vi vill ”Brynäsifiera” arenan samtidigt som kommersiella ytorna är i stort behov av översyn och utveckling. Partnerskapet ska ge Brynäs IF vägledning och styrning i arbetet om att skapa regionens bästa mötesplats för just sport, möten, upplevelser och affärer.
–  Kontrollbolaget är ett företag inom arkitektur, konstruktion och design. Vi ser detta samarbete som en styrka på flera plan, framför allt ur ett fastighetsutvecklingsperspektiv. Det finns goda förutsättningar i den befintliga fastigheten som vi hoppas kunna hjälpa klubben att förädla och skapa mervärde för såväl Brynäs IF som besökarna, säger Viktor Lundin, VD för Kontrollbolaget. 

Dialogerna inleddes redan under den föregående säsongen och succesivt har också samtalen intensifieras i takt med föreningens nya ledningssammansättning. Med anledning av att kraven och behoven på faciliteter och ytor ökar har föreningen sett ett partnerskap som en stor möjlighet. Med hjälp av en förstudie, syftesanalys och översyn av föreningens tillgångar har nu ett långsiktigt partnerskap slutits där Kontrollbolaget kliver in som ny utvecklingspartner till Brynäs IF och En bra start och blir därmed också officiell design och fastighetspartner.
– Vi är stolta att vi attraherar bolag som Kontrollbolaget med deras attraktiva branschläge att investera i Brynäs IF. Med vår unika arenalösning och med den potentialen Gavlehovsområdet besitter hoppas vi också kunna hitta systemlösningar som kan etablera Kontrollbolaget på den nationella kartan inom likande projekt, det här är en bra matchning, säger Håkan Svedman, Klubbdirektör Brynäs IF.

Gävleetablerade företaget Kontrollbolaget har skaffat sig ett gott renommé i branschen och står för hållbara lösningar och kvalitativa processer. Nu ska en långsiktig översyn och strategi med Brynäs IF växa fram. 
– Vi hjälper fastighetsägare i tidiga skeden att förverkliga deras idéer. Vi designar hus, kontor och offentliga miljöer, likväl som vi stödjer privatpersoner, företag och myndigheter genom hela bygglovsprocessen. Som i alla affärer har vi målet att utveckla, förädla och effektivisera, och att få göra det i Monitor ERP Arena kittlar extra mycket, fortsätter Lundin. 

En tilltalande design och interiör är en viktig del när det kommer till att skapa energi och positiv känsla för besökare. Att ta vara på Brynäsandan och föreningens historia i utformningen är också viktiga element i satsningen.  
– Att erbjuda en arenalösning med utvecklade kommersiella ytor är avgörande för att växa våra affärer för Brynäs IF. Det ska andas Brynäs och vi vet att fastighetsutvecklingen idag, med nya tekniker och system för effektiva och hållbara byggnader går snabbt framåt. Vi behöver också kliva in i framtiden. Den här satsningen ska generera effekter och lönsamhet på vår outnyttjade potential, men först måste vi förstå den, det här känns oerhört spännande, säger Jakob Westerlund, kommersiell chef för Brynäs IF. 

Partnerskapet är skrivet på två år och kommer inledningsvis handla om analys och kartläggning. Logevåningen är till en början ett av de områden som kommer ses över och utvecklas. Partnerskapet placerar Kontrollbolaget på föreningens tredje högsta partnernivå. Den fjärde utvecklingspartnern i ordningen.
– Det vore väldigt kul att skapa nya forum och miljöer som lockar fler målgrupper till området som mötes- och handelsplats. I slutändan vill vi bidra till en upplevelserik och hållbart arenaområde som gynnar klubben och idrotten, avslutar Viktor Lundin, Kontrollbolaget. 

Kommentarer

Skriv en ny kommentar

Svar till ×

Inga kommentarer än...
Bli först att kommentera detta innehåll!

Skriv en ny kommentar

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga