effect_ikon_logo Midsommarstång Kräfta Surströmming Löpsedeln Halloween Alla Helgons dag (stearinljus) Juldekoration Alla hjärtans dag Löpsedel mobil Påsk Mina sidor Matrikel Premium Videomöte
effect logo wide

Dagens datum:

•••••

Johan Tunhult - en ambassadör för näringslivet.

Johan Tunhult - en ambassadör för näringslivet.

Johan Tunhult - en ambassadör för näringslivet.

Publicerad: 29/10, 2019

CFA NYTT har intervjuat Johan Tunhult - regionchef på Mellansvenska handelskammaren.

Jag är nyfiken på vad Mellansvenska handelskammaren gör, samtidigt lära känna personen bakom professionen.
Här kommer svaren;

En intressant organisation som är aktiv och lyhörd, som har ett innovativt förhållningssätt till sina medlemmar.
En samlad kraft av gedigen kunskap att räkna med. En sann ambassadör för Gävleborg och Dalarna.

Johan berätta, vilken är bakgrund - vad är handelskammaren och för vilka?

Mellansvenska Handelskammaren är i grund och botten en medlemsorganisation som tillsammans med medlemmarna arbetar för tillväxt och ökad konkurrenskraft i Gästrikland, Hälsingland och Dalarna . Vi är näringslivets gemensamma röst i många av de frågor som är angelägna i Gävleborg och Dalarna till exempel remissärenden som kommer på nationell, regional eller lokal nivå, vi driver egentligen allt som berör våra medlemmars intressen.
Men för att vara lite mer konkret så kan jag nämna våra fyra fokusområden som är viktiga för våra medlemmar.

* Internationell handel – vi har rådgivning både till företag som exporterar, de företag som har ambitioner att växa på en internationell marknad och vi har även utbildningar inom området.

Vi har tullverkets delegation att utfärda de tulldokument som behövs för att kunna exportera
varor som går utanför EU.

* Opinion – Vi är näringslivets röst och driver frågor som skapar förutsättningar för ett konkurrenskraftigt Gävleborg

* Kompetensförsörjning - ett otroligt viktigt område, där vi har i uppdrag att göra olika aktiviteter för att
kompetensförsörja vårt näringsliv. Bristen på kompetens är ett av de största hindren för tillväxt i regionen.

* Infrastruktur - här är vi också våra medlemmars röst för att påverka tex trafikverket, stat och riksdag för att få igenom infrastruktursatsningar i regionen

 

Kan du ge något gott exempel på något som görs?


Kompetensförsörjning är ett bra exempel, där har vi dragit igång Higher Ambition Program. En konkret satsning för att attrahera de mest ambitiösa, nyexaminerade studenterna från våra högskolor
Det är ett gott exempel och syftet bakom programmet är dels att försörja företag med högskolekompetens, dels se till att kompetensen stannar i länet, det vi ser idag är att många i ganska hög grad pluggar här men att de sedan flyttar från regionen, men det vill vi motverka. Så vi startade Higher Ambition Program där 18 företag i regionen gått med i programmet, samtidigt finns det 20 jättefina traineetjänster att söka för våra studenter.


Utmaningar, hur ser du på det?


Ja, det finns såklart utmaningar. En är fortfarande bristen på kompetens och det är en jättestor utmaning. Här behöver både vi och andra inom utbildningssystemet göra bättre och större insatser för att matcha näringslivet. Det görs mycket men för att få ännu större effekt behöver vi koppla på näringslivet i större samverkan och ta fram nya utbildningar.
Vi blir starkare tillsammans – kompetensförsörjning är ett område där vi behöver vara innovativa och hitta nya vägar.


Framtidstro, vad är ni stolta över?


Vi som organisation är duktiga på att skapa förutsättningar, att skapa ett konkurrenskraftigt Gävleborg och Dalarna, vi är fokuserade på att göra det som våra medlemmar efterfrågar, det är jag jättestolt över, till exempel traineeutbildningen, det är ett jättefint exempel där det finns ett behov och vi bidrar till att göra ett program där vinsten blir ett ännu mer konkurrenskraftigt Gävleborg.
Ett annat exempel är våra VD nätverk, HR nätverk och våra ledarskapsutbildningar. Att vi gör är jag stolt över. Vi är en liten organisation, vi är flexibla, vi har jättegoda relationer med våra medlemmar så det är väldigt, väldigt bra. Allt det är jag stolt över.

För de av våra läsare som inte vet, vem är du?

Jag är en Hälsingekille från grunden, jag är uppväxt i Bjuråker, som ligger 4 mil från Delsbo. Jag är 51 år gammal och jobbar som regionchef på mellansvenska handelskammaren och har under hela mitt liv utvecklat affärer och näringslivsstrukturer. Mitt hjärta brinner och vurmar för regionen och dess utveckling kring företagandet och näringsliv.


Nu bor jag i Forsbacka, Gävle och på fritiden tycker jag om att vistas i naturen, älskar att vara på fjället med gofika och skidorna. Jag trivs även i skogen, jagar, naturen är ett favoritställe, där hämtar jag min energi.


Bästa boken:
Oj här finns det många kandidater. Jojo Moyes är lite av en favorit och hennes bok
Livet efter dig berörde mig på många sätt


Bästa filmen:
Det måste bli ”feelgoodfilmen” Notting Hill


Bästa resan:
Min Kilimanjaroexpedition sept 2018. En fantastisk naturupplevelse och en möjlighet att utforska mina gränser på riktigt.


Det här vet få människor om mig:
Driver Sveriges vildaste vandrarhem Jägarstugan där jag varje år har förmånen att tillföra förlorad kunskap om naturen till ca 100 barn.

Om jag fick ge tre bästa råd så skulle det vara:

1. Sluta aldrig att vara nyfiken
2. Låt inte dina egna rädslor hindra dig
3. Var tacksam över det du har

---------------------------------------------
Anna Idell
CFA-Tidningen
CFANYTT
www.cfanytt.se

Bilder: Johan Tunhult

Johan Tunhult, regionchef Mellansvenska Handelskammaren.

Johan Tunhult, regionchef Mellansvenska Handelskammaren.

Kommentarer

Skriv en ny kommentar

Svar till ×

Inga kommentarer än...
Bli först att kommentera detta innehåll!

Skriv en ny kommentar

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga