Dagens datum:

•••••

ParaGolf på Älvkarleby Golfkubb

Publicerad: 22/3, 2019

Älvkarleby Golfklubb har under ett par års tid satsat på bl.a. paragolf, golf för personer med mental och fysisk funktionsnedsättning. Klubben har under dessa år haft grupper och personer som regelbundet kommit till klubben för att lära, träna och spela golf med klubbens ledare eller på egen hand.

Klubben såg tidigt ett behov av en handigolfbil som med lätthet kunde ta sig runt på banan. Därför köpte klubben våren 2018 en handigolf bil, special anpassad för personer med funktionsnedsättning i bl.a. ben. Bilen var en stor investering på närmare 200 000 kr. Vi hade både grupper, organisatioiner och privatpersoner som var ute hos oss för att se, prova och få bilen demonstrerad under säsongen 2018. Intresset var över förväntan berättar Pelle Burman, klubbens paragolfansvarige.

Vi såg att handibilen gav möjligt för rullstolsbundna att slå och spela golf på samma sätt som en person med 100% funktion i ben. MEN för den fanns också ett MEN. Vid användande av handigolfbilen vid träning var spelaren i princip alltid beroende av någon som kunde lägga fram en ny boll. Vårt mål har från början varit att flest möjliga skall kunna träna utan assistans.

Därför började vi se på alternativa ramper som peggar bollen automatiskt. Vi hittade ett företag i Fagersta som tagit fram den typ av ramp vi sökte. Vi har nu inlett ett samarbete med Autopeg och kommer till våren att ha två autoamtiskt peggande ramper (en höger och en för vänster spelare)  avsedda för handigolfbilen och rullstolsbundna. Givetvis kan också golfare som är 100% funktionella använda ramperna vid sin träning för att slippa böja sig om man t.ex. har en rygg som spökar.

Denna investering kommer att göra det ännu enklare att på egen hand träna för personer som använder handigolfbilen eller sitter i rullstol. Ramperna kostar ca 100 000 kr men tar paragolfen ytterligare ett stort steg framåt på Älvkarleby Golfklubb. Se filmklippet för mer info. https://www.youtube.com/watch?v=A8Kdz2GGHJg. Väckte vi ditt intresse? Välkommen ut till oss 2019!

Skulle ert företag varit intresserade av att vara en del i Alvkarleby Golfklubbs satsning "Golf för Alla", kontakta klubbchef Johan Malmsten johan.malmsten@alvkarlebygk.com eller ring 026-725 10

Kommentarer

Skriv en ny kommentar

Svar till ×

Inga kommentarer än...
Bli först att kommentera detta innehåll!

Skriv en ny kommentar

Om cookies

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Har du vidare funderingar kring hur cookies används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder endast cookies i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga