effect_ikon_logo Midsommarstång Kräfta Surströmming Löpsedeln Halloween Alla Helgons dag (stearinljus) Juldekoration Alla hjärtans dag Löpsedel mobil Påsk Mina sidor Matrikel Premium Videomöte
effect logo wide

Dagens datum:

•••••

God inblick i ledning och styrning av Brynäs IF

God inblick i ledning och styrning av Brynäs IF

God inblick i ledning och styrning av Brynäs IF

Publicerad: 13/2, 2020

Torsdagen den 13 februari bjöd StyrelseAkademien och Brynäs IF in till en intressant och spännande eftermiddag och kväll där besökarna fick lyssna till Brynäs IF´s ordförande Jürgen Lorenz och klubbdirektören Michael Campese om de utmaningar som finns i att leda en idrottsförening på högsta elitnivå.

Eftermiddagen inleddes med att StyrelseAkademiens ordförande Arnfinn Fredriksson och verksamhetsansvarige Kjell Gunnarsson berättade om kommande utbildningar och flera intressanta aktiviteter.
Därefter höll Alexander Bäcklin ett mycket intressant och engagerande fördrag klubbens fantastiska historia med flera okända anekdoter innan han kom till satsningen och det stora sociala åtagandet Brynäs IF gör med En bra start och det unika samarbetet med UNICEF.

Jürgen och Michael berättade på ett mycket öppenhjärtligt sätt om den turbulenta tillvara det är att driva en sådan här organisation på elitnivå. Bokstavligen ömsom vin och vatten. Det var också intressant att höra hur de lagt upp arbetet mellan styrelse och ledning och hur det kommunicerade internt. Hållbarhet är honnörsordet och samtämmighet råder om att det finns inga quick fix vare sig det gäller ledning, styrning eller prestationer på plan.

Efter fördedragen intogs en gemensam buffé innan hockeylaget fullbordade kvällen med guldkant på tillvaron genom att besegra serieledande Luleå med hela 5-1. Hela hallen stod upp och applåderade laget för sin insats när slutsignalen ljöd.
Vi vill passa på att lyfta på Brynäskepsen och även tacka styrelse och ledning för en bra start, en riktigt trevlig kväll och önskar all lycka till med den ambitiösa och långsiktiga målsättningen.

Några röster från deltagarna:

– Jag känner personligen en väldig stolthet att få vara supporter till Brynäs IF, dels det sportsliga där vi fíck se Brynäs glänsa mot Luleå, men kanske framförallt för den samhällsinsats som Brynäs gör inom ramen för ”En Bra Start”. Det arbete som görs med våra ungdomar behövs så förtvivlat väl i ett samhälle där fler och fler inte riktigt ”hittar in”.
Arnfinn Fredriksson
StyrelseAkademien Gävleborg

– En riktigt bra nätverksträff med intressanta föredrag om En Bra Start samt styrelsearbetet i Brynäs IF. Jag fick en del nya insikter i samspelet mellan styrelse och operativ ledare som i Brynäs fall verkar fungera riktigt bra. Höjdpunkten var Brynäs 5-1 seger mot serieledarna!
Daniel Blomquist
Nordlo Gävle

– Verkligen en givande och trevlig eftermiddag och kväll. Så kul att Brynäs vann också.
Camilla Westman
Fastighetsmani

– Jag känner stolthet i det sociala engagemang som Brynäs visar i en Bra Start och att de driver den frågan i övriga hockeysverige - även om det kan blåsa rejäl motvind ibland. Ungdomarna är det viktigaste vi har - det är framtiden.
Staffan Thegel
Sörby Handelsträdgård AB

– Fantastisk intressant att höra Brynäs från insidan och förutom det sportsliga finns också ett djupt samhällsengagemang. Dom jobbar med hållbarhet på riktigt.
Kjell Gunnarsson
StyrelseAkademien Gävleborg

Kommentarer

Skriv en ny kommentar

Svar till ×

Inga kommentarer än...
Bli först att kommentera detta innehåll!

Skriv en ny kommentar

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga