effect_ikon_logo Midsommarstång Kräfta Surströmming Löpsedeln Halloween Alla Helgons dag (stearinljus) Juldekoration Alla hjärtans dag Löpsedel mobil Påsk Mina sidor Matrikel Premium Videomöte
effect logo wide

Dagens datum:

•••••

Kristina Snitt ny vd för Mellansvenska Handelskammaren.

Kristina Snitt ny vd för Mellansvenska Handelskammaren.

Kristina Snitt ny vd för Mellansvenska Handelskammaren

Publicerad: 18/11, 2020

Kristina Snitt är utsedd till ny vd för Mellansvenska Handelskammaren och tillträder den 1 mars 2021.

- Jag är väldigt glad och stolt över att ha fått styrelsens förtroende att driva organisationen framåt och att arbeta vidare tillsammans med våra medlemmar, säger Kristina Snitt.

Kristina Snitt kommer ifrån Falun och har jobbat som regionchef på Mellansvenska Handelskammaren i snart sex år. Innan dess arbetade hon på CCS Healthcare och dessförinnan som marknadschef i förlagsbranschen i Stockholm.

- Mitt fokus framåt är att arbeta ännu närmare våra medlemmar och skapa starka kontakter med fler företag i både Dalarna, Gästrikland och Hälsingland för att bli en än starkare röst för vårt näringsliv, säger Kristina Snitt.

Av de över 100 sökande till tjänsten så ansåg styrelsen att Stina var den som vad bäst lämpad för att leda organisationen framåt.

- Handelskammarens vision är att skapa hållbar tillväxt i vår region. För att lyckas med det måste vi jobba ännu närmare våra medlemmar samt jobba strategiskt med våra fokusområden och den resan är Stina allra bäst lämpad att leda. Dessutom har hon en energi och ett driv och bygger nära kontakter med olika befattningshavare hos medlemsföretagen, säger Arnfinn Fredriksson, ordförande i Mellansvenska Handelskammaren.

-  Stina har varit en viktig del i den förändringsresa som vi började för fyra år sedan, inte minst i vår utveckling av vårt utbud av program, tjänster och nätverk. Det känns tryggt att lämna över till henne. Jag kommer att stötta och följa Stina och Handelskammaren även i framtiden, säger Andreas Garp, vd för Mellansvenska Handelskammaren.

- Andreas har gjort ett fantastiskt jobb med att reformera Mellansvenska Handelskammaren och det är min absoluta övertygelse att Stina kommer att ytterligare stärka medlemsnyttan. Överlämnandet av VD-rollen från Andreas till Stina säkerställer kontinuiteten i vårt arbete med tydliga medlemsnyttor i alla våra tre landskap, säger Arnfinn Fredriksson.

Kristina Snitt tillträder som vd den 1 mars, nuvarande vd Andreas Garp finns kvar i organisationen fram till den 30 mars.

…………………………………

Mellansvenska Handelskammaren är en medlemsorganisation som arbetar för företagens bästa i Gästrikland, Hälsingland och Dalarna och är engagerade i tillväxtfrågor inom infrastruktur, kompetensförsörjning och internationell handel. Mellansvenska Handelskammaren vill skapa förutsättningar för hållbar tillväxt och konkurrenskraft i enlighet med sina värderingar för och med medlemmarna i regionen

Kommentarer

Skriv en ny kommentar

Svar till ×

Inga kommentarer än...
Bli först att kommentera detta innehåll!

Skriv en ny kommentar

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga